समितियों

 

 

COMMITTEES

S.NO

COMMITTEES

COMMITTEE MEMBERS

SIGNATURE

1

CCA

1.       Mrs. Mahesh Kumari      (PGT ENG)          I/C

 

2.       Mrs. Ruchi Garg                (TGT ENG)

 

3.       Mr. Rampal                        (TGT SKT)

 

2

EXAMINATION

(C.B.S.E)

1.      Mrs. R. Loth                      (PGT BIO)          I/C

 

2.      Mrs. Swati Bansal              (PGT CS)

 

3.      Mr. Anil Kumar                 (YOGA TEACHER)

 

4.      Mrs. Hemlata                     (TGT HINDI)

 

5.      Mrs. Saroj                          (SUB STAFF)

 

6.      Mr. Sher Singh                  (SUB STAFF)

 

3

EXAMINATION

(INTERNAL)

1.       Mrs. Renu Bala              (PGT PHY)            I/C

 

2.       Mrs. Shaloo                     (PGT COMM)

 

3.       Ms. Rekha Rawat            (TGT SSC)

 

4.       Mrs. Rajender                 (TGT SCI)

 

5.       Mr. Balbir                       (SUB STAFF)

 

4

EXAMINATION

(EXCEPT CBSE)

1.       Mr. S B Maurya           (TGT MATH)         I/C

 

2.       Mrs. Swati Bansal          (PGT CS)

 

3.       Mr. Sanjay                      (TGT MATH)

 

4.       Mr. Vikram                    (PRT)

 

5

EXAMINATION

 

1.       Mrs. R. Loth                 (PGT BIO)               I/C

 

2.       Mrs. Mahesh Kumari     (PGT ENG)

 

3.       Mrs. Renu Bala              (PGT PHY)

 

4.       Mrs. Mandeep Kaur       (PGT ECO)

 

6

ADMISSION

1.       Mrs. Mandeep Kaur     (PGT ECO)             I/C

 

2.       Mrs. Swati Bansal          (PGT CS)

 

3.       Mrs. Rashmi                   (TGT SCI)

 

4.       Mrs. Sangeeta                 (LIBRARIAN)

 

7

TIME TABLE

1.         Mrs. Shaloo                  (PGT COMM)         I/C

 

2.         Mr. S.B Maurya            (TGT MATH)

 

3.         Mr. Sanjay Kumar        (TGT MATH)

 

8

LEAVE ARRANGEMENT

1.       Mrs.Paramjeet            (TGT A& E)             I/C

 

2.       Mr. Anil Sandal            (YOGA TEACHER)

 

3.       Mrs. Sangeeta               (LIBRARIAN)

 

9

VIDYALAYA BEAUTIFICATION

1.       Mrs. R. Loth                        (PGT BIO)        I/C

 

2.       Mrs. Rashmi                          (TGT SCI)

 

3.       Mrs. Anju Dogra                   (TGT HINDI)

 

4.       Mrs. Paramjeet                      (TGT AE)

 

5.       Ms. Dilpreet Kaur                 (PGT CHEM)

 

10

FIRST AID/ MEDICAL CHECK UP

1.        Mrs. Gurvinder Kaur   (SCHOOL DOCTOR)

 

2.       Ms. Tanisha                           (Nurse)

 

3.       Mr. H.S. Hundal                    (TGT PHY. EDU)

 

4.       Mr. Anil Sandal                    (YOGA TEACHER)

 

11

ADVENTURE

1.       Mr. Anil Sandal        (YOGA TEACHER)   I/C

 

2.       Mr. Rampal                           (TGT SKT)

 

3.       Mrs. Garima                         (TGT MATHS)

 

4.       Ms. Rekha Rawat                 (TGT SST)

 

12

SCOUT

1.       Mr.  J.K Pawar                  (TGT HINDI)     I/C

 

2.       Mr. Rajesh Grover               (TGT WET)

 

3.       Mrs. Hemlata                        (TGT HINDI)

 

4.       Ms. Rekha Rawat                 (TGT SSC)

 

5.       Mr. Rampal                           (TGT SKT)

 

13

ECO CLUB

1.       Mrs. R. Loth                       (PGT BIO)        I/C

 

2.       Mrs. Vibha Dogra/                (PGT CHEM)

Ms. Dilpreet Kaur

 

3.       Mrs. Rashmi                          (TGT SCI)

4.       Ms. Rajender                         (TGT SCI)

 

5.       Mr. Anil Kumar           (YOGA TEACHER)   I/C

 

14

PHOTOGRAPHY

1.       Mr. Rajesh Grover            (TGT WET)        I/C

 

2.       Mr. Sanjay                           (TGT MATHS)

 

3.       Mrs. Paramjeet                    (TGT AE)

 

15

M & R BUILDING

CIVIL MAINTENANCE

1.       Mr. Anil Kumar       (YOGA TEACHER)   I/C

 

2.       Mr. S. B Maurya                 (TGT MATHS)

 

3.       Mr. Rampal                         (TGT SKT)

 

16

ELECTRIC MAINTENANCE

1.       Mr. Rajesh Grover           (TGT WET)        I/C

 

2.       Mr. Vijay Kumar                (TGT ENG)

 

3.       Mr. Balbir                           (SUB STAFF)

 

17

TEACHING AIDS

1.     Mrs. Mandeep Kaur             (PGT ECO)     I/C

 

2.     Mrs. Meena Mittal                  (TGT SST)

 

3.     Mrs. Balwinder Kaur              (TGT SSC)

 

4.     Ms. Rekha Rawat                    (TGT SSC)

 

18

LIBRARY

1.     Mrs. Sangeeta             (LIBRARIAN)            I/C

 

2.     Mrs. R. Loth                        (PGT BIO)

 

3.     Mrs. Mahesh Kumari          (PGT ENG)

 

4.     Mrs. Mandeep Kaur           (PGT ECO)

 

5.     Mrs. Swati Bansal              (PGT CS)

 

6.     Mrs. Navneet Kaur/            (PGT MATHS)

     Mrs. Rajni        

 

7.     Mrs. Manju                         (PGT HINDI)

 

8.     Mr. Balbir                           (Sub Staff)

 

9.     School Captain

 

19

CANTEEN QUALITY CONTROL + CLEANLINESS

1.     Mr. S. B Maurya       (TGT MATHS)            I/C

 

2.     Mrs. Meena Mittal             (TGT SSC)

 

3.     Mrs. Sangeeta                    (LIBRARIAN)

 

4.     Mrs. Garima                       (TGT MATHS)

 

20

DISCIPLINE

1.     Mr. H. S Hundal        (TGT PHE)                  I/C

 

2.     Mrs. Shaloo                       (PGT COMM)

 

3.     Mr. Anil Kumar                (YOGA TEACHER)

 

4.     Mrs. Ruchi                         (TGT ENG)

 

5.     Mrs. Hemlata                    (TGT HINDI)

 

6.     Mr. Rampal                       (TGT SKT)

 

21

VIDYALAYA PATRIKA

1.     Mrs. Mahesh Kumari      (PGT ENG)           I/C

 

2.     Mrs. Manju                        (PGT HINDI)

 

3.     Mrs. Paramjeet                  (TGT AE)

 

4.     Ms. Simran                       (TGT PUNJABI)                    

 

5.     Mr. Rampal                      (TGT SKT)           

22

P.A SYSTEM

1.   Mr. Rajesh Grover        (TGT WET)            I/C

 

2.   Mr. Sher Singh                (SUB STAFF)         

 

23

HOUSE MASTERS/ ASSOCIATES

1.    SHIVAJI- Mrs. Swati         (PGT CS)               

 

2.    TAGORE- Mrs. Mandeep (PGT ECO)

 

3.    ASHOKA- Mrs. Renu        (PGT PHY)

 

4.    RAMAN- Mrs. Shaloo        (PGT COMM)

 

24

CULTURAL CLUB

1.        Mrs. Ruchi Garg           (TGT ENG)          I/C

 

2.        Mrs. Anju Dogra            (TGT HINDI)

 

3.        Mrs. Paramjeet Kaur       (TGT AE)

 

4.        Mrs. Meena Mittal          (TGT SSC)

 

5.        Mrs. Inderjit                    (PRT MUSIC)

 

25

SCHOOL WEBSITE

1.        Mrs. Swati Bansal         (PGT CS)             I/C

 

2.        Mrs. Manju                     (PGT HINDI)

 

3.        Computer Instructor

 

26

N.T.S.E

1.        Mrs. Navneet Kaur       (PGT MATHS)    I/C

Mrs. Rajni        

 

2.        Mrs. Renu Bala              (PGT PHY)

 

3.        Mr. S.B Maurya             (TGT MATHS)

 

27

FIRE SAFETY

1.    Mr. S. B Maurya             (TGT MATHS)    I/C

 

2.    Mr. Anil Kumar               (YOGA TEACHER)

 

3.    Mr. Rajesh Grover           (TGT WET)       

 

28

INTEGRITY CLUB

1.    Mrs. Ruchi Garg            (TGT ENG)          I/C

 

2.    Mrs. Meena Mittal           (TGT SSC)

 

3.    Ms. Rajender                    (TGT SCI)

 

4.    Mrs. Hemlata                    (TGT HINDI)

 

5.    Mr. Sanjay                       (TGT MATHS)

 

29

HINDI RAJ BHASHA SAMITI

1.    Mrs. Hemlata                (TGT HINDI)         I/C

 

2.    Mrs. Anju Dogra             (TGT HINDI)

 

3.    Mrs. Manju                      (TGT HINDI)

 

4.    Mr. J.K Pawar                  (TGT HINDI)

 

5.    Mr. Rampal                      (TGT SKT)

 

30

HOSPITALITY

1.    Mrs. Rashmi                  (TGT SCI)              I/C

 

2.    Ms. Rajender                    (TGT SCI)

 

3.    Mrs. Ruchi Garg               (TGT ENG)

 

4.    Mrs. Chandrawati             (SUB STAFF)

 

31

MAINTENANCE OF DISPLAY BOARDS

1.    Mrs. Paramjeet               (TGT AE)              I/C

 

2.    All House Masters

 

3.    Mrs. Mahesh Kumari        (PGT ENG)

 

4.    Mrs. Ruchi Garg               (TGT ENG)

 

5.    Mr. Rampal                      (TGT SKT)

 

6.    Mr. Balbir                        (SUB STAFF)

 

32

AEP

1.    Mrs. Mahesh Kumari      (PGT ENG)          I/C

 

2.    Mr. J. K Pawar                  (TGT HINDI)

 

3.    Mrs. Rashmi                      (TGT SCI)

 

33

MESS COMMITTEE

1.    Mr. S.B Maurya               (TGT MATHS)    I/C

 

2.    Mr. Sanjay                          (TGT MATHS)

 

3.    Mrs. Balwinder Kaur          (TGT SSC)

 

4.    Mrs. Rekha Rawat              (TGT SSC)

 

5.    Mrs. Ruchi Garg                 (TGT ENG)

 

34

BOARDING LODGING

1.    Mr. Rampal                        (TGT SKT)        I/C

 

2.    Mr. Vijay Kumar                (TGT ENG)

 

3.    Mr. S.B Maurya                  (TGT MATHS)

 

4.    Mr. Sanjay                           (TGT MATHS)

 

5.    Mrs. Shaloo                         (PGT COMM)

 

6.    Mrs. Garima                        (TGT MATHS)

 

7.    Mrs. Paramjeet Kaur           (TGT AE)

 

35

FURNITURE

1.    Mr. Rampal                        (TGT SKT)         I/C

 

2.    Mr. Anil Kumar                 (YOGA TEACHER)

 

36

PURCHASE

1.    Mr. Anil Kumar      (YOGA TEACHER)    I/C

 

2.    Mr. Rajesh Grover             (TGT WET)

 

37

CLEANLINESS

 

 (Drinking Water Supply

&

 Sanitation)

1.    Mr. Anil Kumar        (YOGA TEACHER)  I/C

 

2.    Mr. Rajesh Grover              (TGT WET)

 

3.    Mr. H.S Hundal                   (TGT PHE)

 

4.    Mrs. Anju Dogra                 (TGT HINDI)

 

38

GRIEVANCE CELL

1.    Mrs. R. Loth                      (PGT BIO)          I/C

 

2.    Mrs. Mahesh Kumari           (PGT ENG)

 

3.    Mr. J.K Pawar                      (TGT HINDI)

 

4.    Mrs. Karuna                         (COUNSELOR)

 

39

STAFF MEETING MINUTES

1.    Mrs. Mahesh Kumari         (PGT ENG)       I/C

 

2.    Mrs. Ruchi Garg                   (TGT ENG)

 

3.    Mrs. Anju Dogra                  (TGT HINDI)

 

40

PRESS & PUBLICATION

1.    Mrs. Mahesh Kumari        (PGT ENG)        I/C

 

2.    Mrs. Ruchi Garg                   (TGT ENG)

 

3.    Mr. J.K Pawar                      (TGT HINDI)

 

41

P.T.A

1.    Mrs. R. Loth                      (PGT BIO)         I/C

 

2.    Mrs. Renu Bala                    (PGT PHY)

 

                                                                                                         

 

 

 

PRINCIPAL

 

 

विभिन्न समितियों
(2011-12)
केन्द्रीय विद्यालय OCF, सेक्टर 29 - बी, चंडीगढ़

S. No.  Secondary Section  Signature Primary Section Signature
1 Co-Ordinator   Co-Ordinator  
Mrs. Mahesh Kumri PGT(Eng.) Mrs. Shakuntla Rawat
2 Asstt. Co-Ordinator   Asstt. Co-Ordinator  
Mrs. Seema Srivastav PGT(Hindi) 1.     Mrs. Alka Gohil
  2.     Mrs. Bala Garg
3 Examination(CBSE)      
1.     Mrs. Raminder Loth, PGT(I/C)
2.     Mr. S.P. Singh, PGT(M)
3.     Ms. Asha Sharma TGT(Bio)
4.     Mr. Rajinder Kumar., S. Staff
5.     Mrs. Saroj Bala,, S. Staff
4 Examination ( Internal)   Examination (Internal)  
1.     Mrs. Chanderkanta, TGT(Maths) 1.     Mrs. Asha Kumar
2.     Mrs. Harinder Kaur, TGT(Sc.) 2.     Mrs. Upinder Kaur
3.     Mrs. Rajani Arora PGT(Comp.Sc.) 3.     Mrs. Madhu
4.     Mr. Rajinder Singh, S. Staff  
5.      Mr. Sher Singh, S. Staff.  
5 C.C.A.   C.C.A.  
1.     Mrs. Mahesh Kumari, PGT(Eng.) 1.     Mrs. Shakuntla Rawat
2.     Mrs. Seema Srivastav PGT(Hindi) 2.     Mrs. Alka
  3.     Mrs. Bala Garg
6 Moderation Committee   Moderation Committee  
1.     Mrs. Usha Bhatia, (Vice-Principal) English:
2.     Mrs. Raminder Loth PGT(Bio) 1.     Mrs. Alka Gohil Class(III to V) 
3.     Mrs. Mahesh Kumari PGT(Eng.) 2.     Mrs. Nishi Class(I –II)
4.     Mrs. I.K Dhaliwal PGT(Eco.) Hindi:-
5.     PGT(Hindi) 1.      Mrs. Shakuntla Rawat Class(I-II)
  2.      Mrs. Madhu Sood Class(III to V)
  EVS:-
  1.     Mrs. Asha Kumar Class (III to V)
  2.     Mrs. Suraj Prabha Class (I-II)
   
  Maths:-
  1.     Mrs. Rajbrinder Class(III to V)
  2.     Mrs. Bala Garg Class (I-II)
7 Admission Committee   Admission Committee  
1.     Mrs. Sangeeta (Librarian) 1.      Mrs. Raj Brinder Kaur
2.     Mrs. I.K Dhaliwal PGT(Eco.) 2.     Mrs. Upinder Kaur
8 Time Table Committee   Time Table Committee  
1.     Mrs. Renu Bala, PGT(Physics) 1.     Mrs. Paramjit Bagga
2.     Mr. S.B Maurya, TGT(Maths) 2.     Mrs. Asha Kumar
  3.     Mrs. Shakuntla Rawat
9 Leave Arrangement   Leave Arragement  
1.     Mr. N.Bagga 1.     Mrs. Shakuntla Rawat
2.     Mrs. Sangeeta 2.     Mrs. Paramjit Bagga
3.     Mrs. Suman Parsheera 3.     Mrs. Asha
4.     Mr. Sultan S.Staff  
10 Purchase Committee   Purchase Committee  
1.     Mrs R.Loth PGT(Bio) 1.     Mrs. Paramjit Bagga
2.     Mr. S.N. JhaTGT(Skt.) 2.     Mrs. Raj Brinder Kaur
3.     Mr. S.P Singh ,PGT(Maths) 3.     Mrs. Suraj Prabha
4.     Stock Holder 4.     Mrs. V. Ahluwalia, HM
5.     Principal(Mem. Secy)  
11 Upkeep of Staff Room   Upkeep of Staff Room/Resource Room  
1.     Mrs. Balwinder Kaur TGT(S.St.) 1.     Mrs. Bala Garg
2.      Mrs. Harjit Kaur, TGT(S.St.) 2.     Mrs Alka Gohil
3.     Ms. Meenu Bala, TGT(Hindi) 3.     Mrs. Nishi Kwatra
4.     Mrs. Usha Joshi TGT(Hindi) 4.     Mr.Sultan
5.     Mr. Ram Lal S.Staff  
12 Furniture   Furniture  
1.     Mr. S. N. Jha TGT(Skt.) 1.      Mrs. Renu
2.     Mr. S.P. Singh PGT(Maths) 2.      Mrs. Parmjit Bagga
3.     Mr. S.B Maurya TGT(Maths)  
4.     Mr. Ram Lal S.Staff  
13 Vidyalaya Beautification   Vidyalaya Beautification  
1.     Mrs. R. Loth, PGT(Bio) 1.     Mrs. Nishi
2.     Mr. N. Bagga, TGT(AE) 2.     Mrs. Alka
3.     Mrs. Harinder Kaur, TGT(Bio) 3.     Mrs. Paramjit Bagga
14 Cleanliness/upkeep of the Vidyalaya   Cleanliness/upkeep of the Vidyalaya  
1.     Mr. Y.K Singh, PET 1.     Mrs Paramjit Bagga
2.     Mr. S. N. Jha TGT(Skt.) 2.     Mrs. Narinderjit Kaur
3.     Mrs. Harjit Kaur TGT(S.St.) 3.     Mrs. Alka
4.     Ms. Rekha TGT(S.St.) 4.     Mrs. Inderjit Kaur
5.     Mr. Balbir S.Staff  
15 Adventure/Excursion   Adventure/Excursion  
1.     Mr. S. N. Jha 1.     Mrs. Asha Kumar
2.     Ms. Chander Kanta 2.     Mrs. Renu Angrish
3.     Ms. Meenu Bala  
16 First Aid/Medical Check-up   First Aid/Medical Check-up  
1.     Mrs. I. K. Dhaliwal PGT(Ec.) 1.     Mrs. Raj
2.     Mrs. Neelam Vasudeva 2.     Mrs. Inderjit Kaur
3.     Mrs. Vijay Kumar TGT(Eng.) 3.     Mrs. Madhu Sood
4.     Mr. Charan Singh TGT(WET)  
17 Scouts and Guides   Cubs and Bulbuls  
1.     Mr. S. N. Jha TGT(Skt.) 1.     Mrs. Alka Gohil
2.     Mrs. Usha Joshi 2.     Mrs. Raj Anand
3.     Ms. Meenu Bala 3.     Mrs. Bala Garg
4.     Mr. S.B Maurya 4.     Mrs. Raj Brinder Kaur
5.     Ms. Rekha Rawat 5.     Mr. Abil 
18 Eco club      
1.     Mrs. R. Loth
2.     Mrs. Harinder Kaur
3.     Ms. Asha Sharma
4.     Mr. N. Bagga
5.     Mrs. Suman
19 Photography   Photography  
1.     Mr. N.Bagga 1.     Mrs. Nishi
2.     Mr. S.B Maurya 2.     Mrs. V.Ahluwalia (H.M)
3.     Mrs. Harinder Kaur  
4.     Mrs. Inderjit Kaur  
20 M & R Building   M & R Building  
Civil Maintenance 1.     Mrs. Inderjit Kaur
1.     Mr. S.P. Singh 2.     Mrs. Madhu Sood
2.     Mr. S.B Maurya  
3.     Mr. Rajinder Kumar S.Staff  
4.     Mr. Balbir Singh S.Staff  
5.     Mr. Sultan S.Staff  
Electric Maintenance  
1.     Mr. Charan Singh   
2.     Mr. Sher Singh S.Staff  
3.     Mr. Balbir Singh S.Staff  
Grounds and Maintenance  
1.     Mr. Y.K Singh   
2.     Mr. Vijay Kumar  
3.     Mr. S.B Maurya  
4.     Mr. Sultan S.Staff  
5.     Mr. Balbir Singh S.Staff  
21 Maths Lab/Maths Garden   Maths Lab/Maths Garden  
1.     Mr. S.P. Singh 1.     Mrs. Rajbrinder KAur
2.     Mrs. Chander Kanta 2.     Mrs. Rama Negi
3.     Mrs. N. Vasudeva  
4.     Mr. S.B Maurya  
22 Teaching Aids   Teaching Aids  
1.     Mrs. I. K. Dhaliwal 1.     Mrs. Madhu Sood
2.     Mrs. Harjit Kaur 2.     Mrs Suraj Prabha
3.     Mrs. Balwinder kaur. 3.     Mrs. P.Bagga
23 Audio Video Aids   Audio Video Aids  
1.     Mrs. Renu Bala  1.     Mrs. Shakuntla
2.     Mr. Sher Singh S.Staff 2.     Mrs. Nishi Kwatra
24 PTA Meeting   PTA Meeting  
1.     Mrs. R.Loth 1.     Mrs. Asha
2.     Mrs. Sangeeta Rani  2.     Mrs. Nishi
3.      All Class Teachers 3.     All Class Teachers
25 Library   Library  
1.     Mrs. Sangeeta 1.     Mrs. Rama Negi
2.     Mrs. Seema Srivastav 2.     Mrs. Alka Gohil
3.     Mahesh Kumari 3.     All class Teachers
4.     Mrs. R.Loth  
5.     Mrs. S.P. Singh  
6.     Mrs. I.K. Dhaliwal  
7.     Mrs. Rajani Arora  
8.     School Captains  
  Canteen Quality Control & Cleanliness      
  1.     Mrs. R.Loth  Canteen
26 2.     Mr. S. N. Jha 1.     Mrs. Madhu Sood
  3.     Mr. N. Bagga 2.     Mrs. Inderjit Kaur
27 Discipline   Discipline  
1.     Mrs. Usha Bhatia (V.P)  1.     Mrs. Nishi Kwatra
2.     Mr. Y.K Singh (PET) 2.     Mrs. Paramjit Bagga
3.     Ms. Mahesh Kumari 3.     Mrs. Inderjit Kaur
4.     Mr. S.P Singh 4.     All Class teachers
5.     Mr. S.N Jha  
6.     Mr. S.B Maurya  
7.     Ms. Meenu Bala  
28 Checking of fee and calculating Income Tax   Checking of fee and calculating Income Tax  
1.     Mr. Balwan Singh 1.     Mr. Balwan Singh
2.     Mr. S. P. Singh  
3.     Mr. S.B Maurya  
4.     Mr. N. Bagga  
29 Vidyalaya patrika   Vidyalaya patrika  
1.     Mrs. Mahesh Kumari 1.     Mrs. Shakuntla Rawat   
2.     PGT(Hindi)/ 2.     Mrs. Nishi
3.     Mr. S. N. Jha  
4.     Mrs. Rajani Arora  
5.     Mr. N. Bagga  
30 P.A. System   PA System  
      1. Mr. Charan Singh TGT(WET) 1. Mrs. Inderjit Kaur
2. Mr Sher Singh  2. Mr. Rajinder 
31 House Masters/Associates   House Masters/Associates  
Shivaji Shivaji
1.     Mr. Renu Bala(House Master) 1.      Mrs. Abil (House Master)
2.      Mr. Vijay Kumar 2.      Mrs. Rajbrinder
3.     Ms. Asha Sharma  3.      Mrs. Suraj
4.     Mr. N. Vasudeva 4.     . Mrs Upender
5.     Ms. Meenu Bala Tagore
6.     Ms. Akanksha 1.     Mrs. Raj Anand (House Master)
Tagore 2.     Mrs. Asha
1.     Mrs. Rajani Arora (House Master) 3.     Mrs. P.Bagga
2.     Ms. Rekha Rawat 4.     Mrs. Narinderjit Kaur
3.     Mr. S.N.Jha Ashoka
4.     Mr. S.P.Singh 1.     Mrs. Renu (House Master)
5.     Mrs. Balwinder Kaur 2.     Mrs. Madhu
6.     Mrs. Ruchi Garg  3.     Mrs. Bala
Ashoka 4.     Mrs. Kulwinder
1.     Mrs. R. Loth (House Master) Raman
2.     Mr. S.B.Maurya 1.     Mrs. Alka (House Master)
3.     Mrs. Harinder Kaur 2.     Mrs. Rama
4.      Mrs. Seema Bhagat 3.     Mrs. Ramesh
5.     Mrs. Megha 4.     Mrs. Nishi
6.     Mrs. Seema Sharma  
Raman  
1.     Mrs. I.K. Dhaliwal (House Master)  
2.     Mr. Balwan Singh  
3.     Mrs. Suman Parsheera  
4.     Mrs. Usha Joshi  
5.     Mrs.Chanderkanta  
6.     Mrs. Harjit Kaur  
32 Cultural Club   Cultural Club  
1.      Mrs. Mahesh Kumari 1.     Mrs. Inderjit Kaur
2.      Mrs.Inderjit Kaur 2.     Mrs. Bala Garg
  3.     Mrs. Ramesh
33 School Website & Computer Department      
1.     Mrs. Rajani Arora
2.     Mrs. Harinder Kaur
3.     Mrs. Chanderkanta
4.     Ms. Asha Sharma
5.     Ms. Akanksha(Computer Instructor)
34 Recording Minutes(Staff Meetings)   Recording Minutes(Staff Meetings)  
1.     Mrs. Mahesh Kumari 1.      Mrs. Nishi
2.     Mrs. Seema Srivastav 2.      Mrs. Asha
35 Recording Minutes(VMC Meetings)   C.M.P./Action Plan  
1.      Mrs. Mahesh Kumari 1. Mrs. Nishi
2.      Mrs. Seema Srivastav 2. Mrs.Shakuntala
36 NTSE/Scholarship Exams   Newsletter  
1.      Mrs. R. Loth 1.      Mrs. Nishi
2.      Mrs. Balwinder Kaur 2.      Mrs. Shakuntala
3.      Mrs. Harinder Kaur  
4.      Ms. Asha Sharma  
5.      Mr. S.B.Maurya  
37 Fire Safety   Certificate writing  
1.      Sh. S.B.Maurya  1.      Mrs. Bala Garg
2.      Sh. Y.K.Singh 2.      Mrs.Nishi
3.      Sh. S.P. Singh 3.      Mrs. Rajbirender
4.      Sh. S. N. Jha 4.      Mrs. Narinderjit Kaur
38 RTI Committee      
1.      Mrs. Harjit Kaur
2.      Mr. Om Prakash
3.     Mr. Vikram Singh (Office Asst)
39 Subject Committee   Subject Committee  
1.      Mrs. Mahesh (English) 1.     Mrs. Alka(English)
2.      PGT (Hindi)/ 2.     Mrs. Suraj(Hindi)
3.      Mr. S.P. Singh(Maths) 3.     Mrs. Asha(EVS)
4.      Mrs. R. Loth(Science) 4.     Mrs. Raj Brinder(Maths)
5.      Mrs. I.K. Dhaliwal(S. Std.)  
6.      Mrs. V. Ahluwalia, Primary  
40 NSS Committee      
1.     Mr. S. N. Jha
2.     Mr. S.B.Maurya
3.     Mrs. I.K. Dhaliwal
4.     Ms. Meenu Bala
5.     Miss Rekha
41 Integrity Club      
1.      Mrs. Mahesh Kumari
2.      Mrs. Suman
42 Hindi Raj Bhasha Smiti   Hindi Raj Bhasha Smiti  
1.      PGT Hindi 1.     Mrs Rajbirender
2.      Ms. Usha Joshi 2.     Mrs.Madhu
3.     Ms. Meenu Bala 3.     Mrs. Shakuntla
4.     Mr. S.N. Jha 4.     Mrs. Suraj Prabha
5.      Mrs.Seema Bhagat  
43 Other Exams   Health Club  
1.     Mr. S.P. Singh 5.     Mrs. Bala Garg
2.     Mr. S.N. Jha 6.     Mrs. Alka
3.     Mr. S.B.Maurya  
4.     Mr. Sher Singh  
5.     Mr. Rajinder S.Staff  
6.     Mr. Sher Singh S.Staff  
7.     Mr. Ram Lal S.Staff  
44 QCI   Sports  
1.     Mrs. Usha Bhatia 1.     Mrs. Narinderjit kaur
2.     Mrs. Renu Bala 2.     Mrs. Rama Negi
3.     Mrs. Mahesh Kumari 3.     Mr. Abil
4.     Mr. S.P. Singh  
5.     Mrs. R. Loth  
6.      Mrs. V.Ahluwalia  
45 Drinking Water & Fire Safety      
1.      Mr. S.B.Maurya
2.     Mr. Y.K.Singh
46 VIP Hospitality      
1.     Mrs. V.Ahluwalia 
2.     Mrs. Ruchi Garg
3.     Mrs. Suman Parsheera
47 Upkeep of Library      
1.     Ms. Sangeeta Rani 
2.     Mr. Sultan S.Staff
48 Upkeep of Computer Lab       
1.     Ms.Rajani Arora
2.     Mrs. Saroj S.Staff