Committees

 

COMMITTEES

S.NO

COMMITTEES

COMMITTEE MEMBERS

SIGNATURE

1

CCA

1.       Mrs. Mahesh Kumari      (PGT ENG)          I/C

 

2.       Mrs. Ruchi Garg                (TGT ENG)

 

3.       Mr. Rampal                        (TGT SKT)

 

2

EXAMINATION

(C.B.S.E)

1.      Mrs. R. Loth                      (PGT BIO)          I/C

 

2.      Mrs. Swati Bansal              (PGT CS)

 

3.      Mr. Anil Kumar                 (YOGA TEACHER)

 

4.      Mrs. Hemlata                     (TGT HINDI)

 

5.      Mrs. Saroj                          (SUB STAFF)

 

6.      Mr. Sher Singh                  (SUB STAFF)

 

3

EXAMINATION

(INTERNAL)

1.       Mrs. Renu Bala              (PGT PHY)            I/C

 

2.       Mrs. Shaloo                     (PGT COMM)

 

3.       Ms. Rekha Rawat            (TGT SSC)

 

4.       Mrs. Rajender                 (TGT SCI)

 

5.       Mr. Balbir                       (SUB STAFF)

 

4

EXAMINATION

(EXCEPT CBSE)

1.       Mr. S B Maurya           (TGT MATH)         I/C

 

2.       Mrs. Swati Bansal          (PGT CS)

 

3.       Mr. Sanjay                      (TGT MATH)

 

4.       Mr. Vikram                    (PRT)

 

5

EXAMINATION

 

1.       Mrs. R. Loth                 (PGT BIO)               I/C

 

2.       Mrs. Mahesh Kumari     (PGT ENG)

 

3.       Mrs. Renu Bala              (PGT PHY)

 

4.       Mrs. Mandeep Kaur       (PGT ECO)

 

6

ADMISSION

1.       Mrs. Mandeep Kaur     (PGT ECO)             I/C

 

2.       Mrs. Swati Bansal          (PGT CS)

 

3.       Mrs. Rashmi                   (TGT SCI)

 

4.       Mrs. Sangeeta                 (LIBRARIAN)

 

7

TIME TABLE

1.         Mrs. Shaloo                  (PGT COMM)         I/C

 

2.         Mr. S.B Maurya            (TGT MATH)

 

3.         Mr. Sanjay Kumar        (TGT MATH)

 

8

LEAVE ARRANGEMENT

1.       Mrs.Paramjeet            (TGT A& E)             I/C

 

2.       Mr. Anil Sandal            (YOGA TEACHER)

 

3.       Mrs. Sangeeta               (LIBRARIAN)

 

9

VIDYALAYA BEAUTIFICATION

1.       Mrs. R. Loth                        (PGT BIO)        I/C

 

2.       Mrs. Rashmi                          (TGT SCI)

 

3.       Mrs. Anju Dogra                   (TGT HINDI)

 

4.       Mrs. Paramjeet                      (TGT AE)

 

5.       Ms. Dilpreet Kaur                 (PGT CHEM)

 

10

FIRST AID/ MEDICAL CHECK UP

1.        Mrs. Gurvinder Kaur   (SCHOOL DOCTOR)

 

2.       Ms. Tanisha                           (Nurse)

 

3.       Mr. H.S. Hundal                    (TGT PHY. EDU)

 

4.       Mr. Anil Sandal                    (YOGA TEACHER)

 

11

ADVENTURE

1.       Mr. Anil Sandal        (YOGA TEACHER)   I/C

 

2.       Mr. Rampal                           (TGT SKT)

 

3.       Mrs. Garima                         (TGT MATHS)

 

4.       Ms. Rekha Rawat                 (TGT SST)

 

12

SCOUT

1.       Mr.  J.K Pawar                  (TGT HINDI)     I/C

 

2.       Mr. Rajesh Grover               (TGT WET)

 

3.       Mrs. Hemlata                        (TGT HINDI)

 

4.       Ms. Rekha Rawat                 (TGT SSC)

 

5.       Mr. Rampal                           (TGT SKT)

 

13

ECO CLUB

1.       Mrs. R. Loth                       (PGT BIO)        I/C

 

2.       Mrs. Vibha Dogra/                (PGT CHEM)

Ms. Dilpreet Kaur

 

3.       Mrs. Rashmi                          (TGT SCI)

4.       Ms. Rajender                         (TGT SCI)

 

5.       Mr. Anil Kumar           (YOGA TEACHER)   I/C

 

14

PHOTOGRAPHY

1.       Mr. Rajesh Grover            (TGT WET)        I/C

 

2.       Mr. Sanjay                           (TGT MATHS)

 

3.       Mrs. Paramjeet                    (TGT AE)

 

15

M & R BUILDING

CIVIL MAINTENANCE

1.       Mr. Anil Kumar       (YOGA TEACHER)   I/C

 

2.       Mr. S. B Maurya                 (TGT MATHS)

 

3.       Mr. Rampal                         (TGT SKT)

 

16

ELECTRIC MAINTENANCE

1.       Mr. Rajesh Grover           (TGT WET)        I/C

 

2.       Mr. Vijay Kumar                (TGT ENG)

 

3.       Mr. Balbir                           (SUB STAFF)

 

17

TEACHING AIDS

1.     Mrs. Mandeep Kaur             (PGT ECO)     I/C

 

2.     Mrs. Meena Mittal                  (TGT SST)

 

3.     Mrs. Balwinder Kaur              (TGT SSC)

 

4.     Ms. Rekha Rawat                    (TGT SSC)

 

18

LIBRARY

1.     Mrs. Sangeeta             (LIBRARIAN)            I/C

 

2.     Mrs. R. Loth                        (PGT BIO)

 

3.     Mrs. Mahesh Kumari          (PGT ENG)

 

4.     Mrs. Mandeep Kaur           (PGT ECO)

 

5.     Mrs. Swati Bansal              (PGT CS)

 

6.     Mrs. Navneet Kaur/            (PGT MATHS)

     Mrs. Rajni        

 

7.     Mrs. Manju                         (PGT HINDI)

 

8.     Mr. Balbir                           (Sub Staff)

 

9.     School Captain

 

19

CANTEEN QUALITY CONTROL + CLEANLINESS

1.     Mr. S. B Maurya       (TGT MATHS)            I/C

 

2.     Mrs. Meena Mittal             (TGT SSC)

 

3.     Mrs. Sangeeta                    (LIBRARIAN)

 

4.     Mrs. Garima                       (TGT MATHS)

 

20

DISCIPLINE

1.     Mr. H. S Hundal        (TGT PHE)                  I/C

 

2.     Mrs. Shaloo                       (PGT COMM)

 

3.     Mr. Anil Kumar                (YOGA TEACHER)

 

4.     Mrs. Ruchi                         (TGT ENG)

 

5.     Mrs. Hemlata                    (TGT HINDI)

 

6.     Mr. Rampal                       (TGT SKT)

 

21

VIDYALAYA PATRIKA

1.     Mrs. Mahesh Kumari      (PGT ENG)           I/C

 

2.     Mrs. Manju                        (PGT HINDI)

 

3.     Mrs. Paramjeet                  (TGT AE)

 

4.     Ms. Simran                       (TGT PUNJABI)                    

 

5.     Mr. Rampal                      (TGT SKT)           

22

P.A SYSTEM

1.   Mr. Rajesh Grover        (TGT WET)            I/C

 

2.   Mr. Sher Singh                (SUB STAFF)         

 

23

HOUSE MASTERS/ ASSOCIATES

1.    SHIVAJI- Mrs. Swati         (PGT CS)               

 

2.    TAGORE- Mrs. Mandeep (PGT ECO)

 

3.    ASHOKA- Mrs. Renu        (PGT PHY)

 

4.    RAMAN- Mrs. Shaloo        (PGT COMM)

 

24

CULTURAL CLUB

1.        Mrs. Ruchi Garg           (TGT ENG)          I/C

 

2.        Mrs. Anju Dogra            (TGT HINDI)

 

3.        Mrs. Paramjeet Kaur       (TGT AE)

 

4.        Mrs. Meena Mittal          (TGT SSC)

 

5.        Mrs. Inderjit                    (PRT MUSIC)

 

25

SCHOOL WEBSITE

1.        Mrs. Swati Bansal         (PGT CS)             I/C

 

2.        Mrs. Manju                     (PGT HINDI)

 

3.        Computer Instructor

 

26

N.T.S.E

1.        Mrs. Navneet Kaur       (PGT MATHS)    I/C

Mrs. Rajni        

 

2.        Mrs. Renu Bala              (PGT PHY)

 

3.        Mr. S.B Maurya             (TGT MATHS)

 

27

FIRE SAFETY

1.    Mr. S. B Maurya             (TGT MATHS)    I/C

 

2.    Mr. Anil Kumar               (YOGA TEACHER)

 

3.    Mr. Rajesh Grover           (TGT WET)       

 

28

INTEGRITY CLUB

1.    Mrs. Ruchi Garg            (TGT ENG)          I/C

 

2.    Mrs. Meena Mittal           (TGT SSC)

 

3.    Ms. Rajender                    (TGT SCI)

 

4.    Mrs. Hemlata                    (TGT HINDI)

 

5.    Mr. Sanjay                       (TGT MATHS)

 

29

HINDI RAJ BHASHA SAMITI

1.    Mrs. Hemlata                (TGT HINDI)         I/C

 

2.    Mrs. Anju Dogra             (TGT HINDI)

 

3.    Mrs. Manju                      (TGT HINDI)

 

4.    Mr. J.K Pawar                  (TGT HINDI)

 

5.    Mr. Rampal                      (TGT SKT)

 

30

HOSPITALITY

1.    Mrs. Rashmi                  (TGT SCI)              I/C

 

2.    Ms. Rajender                    (TGT SCI)

 

3.    Mrs. Ruchi Garg               (TGT ENG)

 

4.    Mrs. Chandrawati             (SUB STAFF)

 

31

MAINTENANCE OF DISPLAY BOARDS

1.    Mrs. Paramjeet               (TGT AE)              I/C

 

2.    All House Masters

 

3.    Mrs. Mahesh Kumari        (PGT ENG)

 

4.    Mrs. Ruchi Garg               (TGT ENG)

 

5.    Mr. Rampal                      (TGT SKT)

 

6.    Mr. Balbir                        (SUB STAFF)

 

32

AEP

1.    Mrs. Mahesh Kumari      (PGT ENG)          I/C

 

2.    Mr. J. K Pawar                  (TGT HINDI)

 

3.    Mrs. Rashmi                      (TGT SCI)

 

33

MESS COMMITTEE

1.    Mr. S.B Maurya               (TGT MATHS)    I/C

 

2.    Mr. Sanjay                          (TGT MATHS)

 

3.    Mrs. Balwinder Kaur          (TGT SSC)

 

4.    Mrs. Rekha Rawat              (TGT SSC)

 

5.    Mrs. Ruchi Garg                 (TGT ENG)

 

34

BOARDING LODGING

1.    Mr. Rampal                        (TGT SKT)        I/C

 

2.    Mr. Vijay Kumar                (TGT ENG)

 

3.    Mr. S.B Maurya                  (TGT MATHS)

 

4.    Mr. Sanjay                           (TGT MATHS)

 

5.    Mrs. Shaloo                         (PGT COMM)

 

6.    Mrs. Garima                        (TGT MATHS)

 

7.    Mrs. Paramjeet Kaur           (TGT AE)

 

35

FURNITURE

1.    Mr. Rampal                        (TGT SKT)         I/C

 

2.    Mr. Anil Kumar                 (YOGA TEACHER)

 

36

PURCHASE

1.    Mr. Anil Kumar      (YOGA TEACHER)    I/C

 

2.    Mr. Rajesh Grover             (TGT WET)

 

37

CLEANLINESS

 

 (Drinking Water Supply

&

 Sanitation)

1.    Mr. Anil Kumar        (YOGA TEACHER)  I/C

 

2.    Mr. Rajesh Grover              (TGT WET)

 

3.    Mr. H.S Hundal                   (TGT PHE)

 

4.    Mrs. Anju Dogra                 (TGT HINDI)

 

38

GRIEVANCE CELL

1.    Mrs. R. Loth                      (PGT BIO)          I/C

 

2.    Mrs. Mahesh Kumari           (PGT ENG)

 

3.    Mr. J.K Pawar                      (TGT HINDI)

 

4.    Mrs. Karuna                         (COUNSELOR)

 

39

STAFF MEETING MINUTES

1.    Mrs. Mahesh Kumari         (PGT ENG)       I/C

 

2.    Mrs. Ruchi Garg                   (TGT ENG)

 

3.    Mrs. Anju Dogra                  (TGT HINDI)

 

40

PRESS & PUBLICATION

1.    Mrs. Mahesh Kumari        (PGT ENG)        I/C

 

2.    Mrs. Ruchi Garg                   (TGT ENG)

 

3.    Mr. J.K Pawar                      (TGT HINDI)

 

41

P.T.A

1.    Mrs. R. Loth                      (PGT BIO)         I/C

 

2.    Mrs. Renu Bala                    (PGT PHY)

 

                                                                                                         

 

 

PRINCIPAL