Co-curricular Activities

Co-Curricular Activities

 

  The following is the schedule of CCA  in 2014-2015

 

Annual Day

 

Calligraphy

 

   Debate

 

Poem Recitation

 

Group Song

 

Independence Day Celebrations

 

Sports Matches

 

 

Hindi Month     :   September-2010

 

Teachers Day

 5-9-2014

Gandhi jayanti

 2-10-2014

Painting

18-10-2014

Rangoli

24-10-2014

National Education day

11-11-2014

Childrens' Day

14-11-2014

National Integration

25-11-2014

KVS Foundation

15-12-2014

 Sports Day

 

Republic Day

26-1-2015

Thinking Day

22-2-2015

 

CO-CURRICULAR ACTIVITIES PRIMARY SECTION

 

SL NO

DATE

COMPETITION

HOUSE

POSITION

  1.  

 

HOUSE BOARD C

RAMAN

ASHOKA

{TAGORE SHIVAJI}

1ST

2ND

3RD

  1.  

 

GROUP DANCE

SHIVAJI

ASHOKA

{RAMAN TAGORE}

1ST

2ND

3RD

  1.  

 

ENGLISH VOCABULARY

CLASS 2ND

 DURGA

SONDI

SUMIT

CLASS 3RD

 SATYAM

AMISHA

MAHESH

CLASS 4TH

 ANSHUMAN

JAGDEEP

AKHIL

CLASS 5TH

S. ADITYA

VIKRAMJEET

RISHABH

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

  1.  

 

ENGLISH POEM RECITETION

GROUP 1 (CLASS 1ST )

 AJAY NEGI

 VINEET KAUR

  KHUSHI

GROUP 2

(CLASS 2,3)

ANSHIKA

SUMIT

{PARVEEN SPARSH}

GROUP 3

(CLASS 4,5)

GAYATRI

NEHA

DAKSHE

 

1ST

2ND 

3RD

 

 

1ST

2ND

3RD

 

 

1ST

2ND

3RD

  1.  

 

ENGLISH CALLIGRAPHY

CLASS 1

 SAPNA

{MAYANK ANJALI}

ANUPRIYA

CLASS 2

 M ISMAIL

 ANUJ

{DURGA KARTIK}

CLASS 4

NIKHIL KASHYAP

AKHIL

ANJALI NEGI

CLASS 5

DISHA

SIMRAN

{SHUBHAM NUPUR}

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

  1.  

 

GROUP SONG

ASHOKA HOUSE

TAGORE HOUSE

{SHIVAJI RAMAN} HOUSE

1ST

2ND

3RD

  1.  

 

CLASS CLEANLINESS

GROUP 1 (CLASS 1,2)

GOLD-STAR 1-C

SILVER-STAR{2-A,2-C}

GROUP 2 (CLASSES 3,4,5)

GOLD-STAR 5-C

SILVER-STAR{5-B,4A}

 

1ST

2ND

 

1ST

2ND

  1.  

 

DISPLAY BOARB

(2 ROUND)

SHIVAJI HOUSE

RAMAN HOUSE

  

1ST

2ND

  1.  

 

RANGOLI COMPETITION

ASHOKA HOUSE

SHIVAJI HOUSE

TAGORE HOUSE

1ST

2ND

3RD

  1.  

 

RAKHI MAKING

CLASS 1

 SHUBHAM

 KHUSHI LOHIA

 TANMAY

CLASS 2

  GAUTAM

  GUNGUN

   SAKSHI

CLASS 3

   ANISHA

   ANSHIKA

   AMAN

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

  1.  

 

CLAY MODELING

CLASS 1

  HARPREET SINGH

  SUKHPREET

  KHUSHI

CLASS 2

  ARZOO

  YASHIKA

  GAUTAM

CLASS 3

  HARPREET

  DAMANPREET

  AMAN

CLASS 4

   JYOTI SAINI

   PRIYANSHU

  {JAGJIT GURSIMRAN}

 CLASS 5

   SIMRANJIT SINGH

   {DISHA ASHISH}

   {NANCY SHIVANI}

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

  1.  

 

HINDI PAKHMARE CELEBRATION

HINDI (VOCABULARY)

CLASS 1

      SHIVAM

       AJAY

       SHRAY

CLASS 2

      DURGA

      AKASH

      SUMIT SAINI

CLASS 3

       DHIRAJ

        DEEPAK

        PARVEEN

CLASS 4

         JAGDEEP

         RAHUL

         AAYUSH

CLASS 5

          ROHIT

          SAURAV

          ASHISH

 

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

  1.  

 

HINDI POEM RECETATION

GROUP 1(CLASS 1)

      PALAK

      RITIKA

      SHIVANI

GROUP 2 (CLASSES 2, 3)

       GAUTAM

       ANSHIKA

       SUMIT SAINI

 GROUP 3(CLASSES 4,5)

        JYOTI

        JAGJIT

        AAYUSH

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2RD

3RD

 

1ST

2ND

3RD

  1.  

 

HINDI CALLIGRAPHY

CLASS 1

   MAYAK

   KHUSHI

   RITIKA

 CLASS 2

    ANUJ

    SUMIT SAINI

    SACHIN

 CLASS 3

    SNEHA

    HARPREET

    SAHIL

CLASS 4

   AKHIL

   ANJALI

   JYOTI

CLASS   5

    NIDHI

    SHUBHAM

    ASHISH

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

  1.  

 

MEMORY TEST

CLASS 1

   VISHALI

   AJAY

   SHIVAM

 CLASS 2

    AMIT

    SUMIT

    DURGA

 CLASS 3

    KOMAL

    TANISHQ

    PUSHPINDER

 CLASS 4

     RATNA

     SHIVANI

     UTKARSH

 CLASS 5

     SHUBHAM

     NEETI

     SAKSHI

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

  1.  

 

HOUSE BOARD

 SHIVAJI HOUSE

 RAMAN HOUSE

 TAGORE HOUSE

1ST

2ND

3RD

  1.  

 

CLUSTER LEVEL ACTIVITIES

11 NOV (CULTURAL ACT)

 3 BRD CHD

 12 NOV

 (LITERARY ACT)

   KV OCF-29 B

  14 NOV

  (CREATIV ACT)

     KV 47 (MORNING SHIFT)

 

 

1ST

 

 

1ST

 

 

1ST

  1.  

 

QUIZ

CLASSES 4-5

  SHIVAJI HOUSE

     1 SIMERSNJIT

     2 AAYUSH

     3 AKHIL

     4 S. ADITYA

   TAGORE HOUSE

      1 NEETU

      2 GAYATRI

      3 JYOTI

      4 RAMAN

    ASHOKA HOUSE

      1 PARTH

      2 RAHUL

      3 DIVYANSHU

      4 SHAELJA

 

1ST

 

 

 

 

2ND  

 

 

 

 

3RD

 

  1.  

 

FANCY DRESS

CLASS NURSERY

      PALAK

      RATANDEEP

      RAGHAV

 CLASS 1

       RAJAT

       SHUBHAM

       UMEED

  CLASS 2

       SUDHANSHU

       SAKSHI

       ARZOO

  CLASS 3

       SAKET

       TARANJIT

       RAJWINDER

  CLASS 4

       SHASHANK

       {RAHUL DAKSHA}

         ANGMO

   CLASS 5

         SAVITA

         {SAHIL VISHAL}

         MAANVI

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND

3RD

 

1ST

2ND 

3RD